Psycholog

Udział w indywidualnych konsultacjach psychologicznych i grupowych warsztatach psychologicznych jest jednym z czynników, które wpływają na powodzenie terapii dietetycznej i kształtowanie zachowań prozdrowotnych.

W czym psycholog może pomóc:

  • Problemy psychologiczne odgrywają kluczową rolę w powstawaniu nadwagi lub niedożywienia. Identyfikacja i rozwiązanie tych problemów jest równie istotne dla osiągnięcia właściwej wagi, jak stosowanie prawidłowej diety.
  • Osoby, u których zdiagnozowano poważne choroby somatyczne , np. cukrzycę, często nie mogą sobie poradzić z wywołanym tą diagnozą stresem i zaakceptować faktu bycia przewlekle chorym. Szczególne trudności dotyczą zmian trybu życia i odżywiania, które z początku wydają się niezwykle skomplikowane i nieatrakcyjne. Wsparcie psychologiczne może pomóc osobie chorej pogodzić się z nową sytuacją zdrowotną i związanymi z nią wymogami dotyczącymi sposobu odżywiania i trybu życia.
  • Wynikająca ze stanu zdrowia konieczność wprowadzenia zasadniczych zmian w sposobie odżywiania może nastręczać szereg problemów psychologicznych. Zmiana utrwalonych przyzwyczajeń i nawyków nie jest prosta i czasami wymaga zmiany sposobów myślenia i spostrzegania siebie.
  • Powodzenie leczenia dietetycznego zależy przede wszystkim od umiejętności wzbudzenia i utrzymania motywacji do prozdrowotnych zmian. Psycholog może pomóc zarówno we wzbudzeniu jak i utrzymaniu motywacji do pożądanych przez pacjenta zachowań.

Subskrypcja Newslettera

Dołącz do nas i otrzymuj ciekawe oferty